Mikšova jáma(300) Souřadnice wgs84 (GPS) 49.70931111110N,15.71833333330E Nadmořská výška 512

Zajímavá a odlehlá místa odpradávna tvořila kulisy lidových příběhů a pověstí. Základem každé pověsti byla prapůvodně nějaká skutečná událost, která však v průběhu věků změnila svou podobu.
Řada pověstí se váže i ke zdejšímu tajuplnému údolí. Tak například pověst o Sokolohradu připomíná bývalý strážní hrádek při Liběcké kupecké stezce. Mikšova jáma upomíná na místo, kde se ztratil uloupený poklad loupeživého pána ze Sokolohradu. Čertův stolek varuje před upřednostněním laciného bohatství, před vírou a přesvědčením. Točitý vír pro změnu před krádeží lásky a milované bytosti.
Pověsti však dokládají i sepjatost člověka s tímto údolím a odvěkou úctu k přírodě a přírodním živlům, na což v dnešní době tak často zapomínáme. Stačí vzpomenout nedávných povodní v roce 1997. O sto let dříve způsobila velká voda mnohem větší škody. Protržené hráze při toku Doubravy dodnes připomínají běsnění živlu, jakým voda bezesporu může být.
V úctě jsou i Ti, kteří se do dějin Údolí Doubravy zapsali teprve nedávno, jako např. pan Neudörfl, Boštík a Nevole, ať již vybudováním stezky, krásnými básněmi, či popularizací údolí a úsilím o zbudování naučné trasy.

 

FOTO GALERIE