Lom(301) Souřadnice wgs84 (GPS) 49.70638033000N,15.72557182000E Nadmořská výška 535

Stanuli jste u poslední zastávky naučné stezky ? v blízkosti lomu u Bílku. V bývalém lomu se těžila orthorula, která byla používána na stavební účely.
Původní vegetace v okolí lomu byla narušena těžbou a je dnes nahrazena druhotnými společenstvy s ovsířem pýřitým (Avenochnola pubescens), kokrhelem luštěncem (Rhinanthus alectorolophus), či strmobýlem lysým (Turritis glabra).
V Údolí Doubravy bylo nalezeno přes 330 druhů rostlin a žije zde 82 druhů obratlovců.
Přestože se zde rekreují obyvatelé blízkých sídel a ročně zde projdou tisíce návštěvníků, uchovalo si dodnes údolí svůj přirozený, přírodní ráz. Věříme, že i Vy svým ukázněným chováním přispíváte k zachování hodnot přírody nejen pro příští návštěvníky, ale i pro údolí samotné.
Děkujeme Vám za návštěvu a doporučujeme i další zajímavá místa v okolí. Například památné stromy v Chotěboři, Lánech, Klokočově. Architektonické památky jako zámek v Chotěboři a Vilémově, rodný domek Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové, zříceninu hradu Lichnice a Ohebu u Sečské přehrady, či krásné kostely v Horním Studenci, Libici nad Doubravou, Malči a Běstvině. Chcete-li poznat další cenná přírodní území, můžete navštívit sídlo Správy CHKO Železné hory v Nasavrkách, kde lze získat podrobnější informace.

 

FOTO GALERIE